BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Romantikams nerekomenduojama.

Nesenai teko sudalyvauti nuobodžioje diskusijoje, iš pirmo žvilgsnio nuobodžia tema – meilė. Na, jei skeptišką žvilgsnį ir ironišką šypseną galima pavadinti dalyvavimu. Taip nemanantys dalyviai manęs visgi paklausė, kas man yra meilė? Negalvodama atsakiau – hormonų sąveika. Idealistai-romantikai žvilgsniais susitarė, kad diskusiją pratęs vėliau, t.y. kai visi pritars, kad „meilė - tai saulėtekis, vidurdienis ilgas ir kantrus, ir vakaras stebuklingas tylus, o ją pagimdė ilgesys“. Žvilgsniu pritariau jų susitarimui ir pridūriau, kad jei man, dėl kokių nors priežasčių, ir prireiktų jų skleidžiamos išminties, pilnas internetas dvylikamečių autorių aforizmų šia tema.

Kadangi ‘visuomet įsimylėję’ jau nebeskaito, o aš taip ir neturėjau progos išplėtot minties apie hormonus, tą padarysiu čia. Visų pirma, kad reikalingi hormonai pradėtų daryti savo darbą, mums reikia išsirinkti partnerį, kurio atrankos principai nedaug skiriasi ir nuo žemesnės klasės gyvūnų. Vienas svarbiausių dalykų – kokybiškai pratęsti geną. Natūralu, kad vyrai vertina tokius moters bruožus kaip skaisti oda, tankūs plaukai, proporcinga figūra, simetriškas veidas ir pan. Visa tai pasąmoningai asocijuojasi su sveikata, jaunyste, o tuo pačiu, ir vaisingumu. Tuo tarpu moterims, svarbu, kad vyras gebėtų pasirūpinti galbūt būsimais jų palikuoniais, dėl to, labiau už išvaizdą, vertinamos tokios savybės kaip sumanumas, intelektas, statusas visuomenėje, socialinė padėtis ir t.t.

Kvapas, dar vienas pagalbininkas renkantis partnerį. Nesenai teko skaityti tyrimą, kuriame moterys buvo paprašytos, iš daugelio dėvėtų vyriškų marškinių tik pagal kvapą išsirinkti, kuris iš marškinių savininkų, galėtų tapti potencialiu mylimuoju. Kaip vėliau paaiškėjo, eksperimento dalyvės išsirinko genetiškai labiausiai joms tinkamus vyrus. Tad jei akys kartais ir apgauna, gal uoslė bus teisi.

Jau turime potencialų partnerį, kas vyksta toliau. Įvairūs situaciniai faktoriai, tokie kaip netikėti susitikimai, kartu patirti nuotykiai, ir aišku, mūsų pačių nusiteikimas įsimylėti, sukuria nuotaiką, kad likimas, dievas, ar kažkas, kuo tikime, mus suvedė su tuo žmogumi ne šiaip sau. Būtent tada ir pradeda veikti tokie hormonai kaip dopaminas, kuris lemia mūsų gerą nuotaiką, energiją, ir net euforiją. Vėliau išsiskiria ir oksitocinas, kuris skatina fizinį artumą, didina orgazmą. Endorfinų dėka jaučiame pasitenkinimą, saugumą. Įsimylėjėlių nemigą paaiškina serotonino kiekio sumažėjimas. Beje, serotoninas susijęs ir su daugeliu protinių operacijų – loginu mąstymu, sprendimų priėmimu ir t.t. Kaip rodo tyrimai, šviežių įsimylėjėlių serotonino kiekis 40% mažesnis lyginant su viengungiais, ir nedaug skiriasi lyginant su protiškai atsilikusiais žmonėmis. Štai kodėl įsimylėjėlių poelgiai dažnai būna nelogiški ar sveiku protu nepaaiškinami, ir kodėl neretai nesugebame objektyviai įvertinti savo partnerio, ir tik pažvelgus į jį, kaip į savo ex, kyla klausimas:„negi visą tą laiką aš buvau girtas(a)?“

Kaip jau supratote, didžioji dalis šių hormonų, pradeda nebeteikti mums tiek malonumų maždaug po 2,5-3m, todėl posakis, kad meilė trunka trejus metus, matyt irgi ne iš piršto laužtas. Lieka pareiga, prisirišimas, įsipareigojimai, bendras turtas, vaikai, prisiminimai, kurie galbūt išlaikys mus prie to žmogaus, su tikimybe, kad vėl jį įsimylėsime, arba tiesiog tenkinsimės tuo kas liko. Geriausiu atveju, tai bus dviejų elementų kombinacija iš galimų trijų: artimumo, įsipareigojimo ir aistros.

Ir vis dėlto, jei netyčia atsirado romantikų perskaičiusių iki galo, specialiai jums, visai mielas vaizdelis, įsitikinimui, ar tikrai esate įsimylėję.

http://www.youtube.com/watch?v=dASp-TkBq3Q

Patiko (0)

Rodyk draugams

komentarai (10) | “Romantikams nerekomenduojama.”

 1.   ALGdas rašo:

  Perskaičiau kaip vadovėlinę medžiagą, sakyčiau, moksliškai parašytą. Tik ne visai supratau, kodėl romantikam nerekomenduojama - juk čia ne seksas, o moksliniai teiginiai.

 2.   sapiose rašo:

  Meilės tema romantikai nelinkę remtis mokslu, todėl šis įrašas jiems neturėtų jokios išliekamosios vertės. Arba, iš patirties sakau, sunervintų.

 3.   Liusė rašo:

  Man, romantikei, įrašas patiko.

 4.   Apsimetėlis rašo:

  Sunku nesutikti. Tik dar įtariu, kad mylime ne tiek kitą žmogų, kiek patį jausmą (ar viltį), kad tave kitas myli. Kitaip tariant, vadinamoji meilė tėra savimeilės stimuliatorius.

 5.   sapiose rašo:

  Įdomi teorija. Tačiau visgi, jei mums užtektų mylėti tą jausmą, tuomet meilė be atsako neegzistuotų.

 6.   Apsimetėlis rašo:

  Suprantu, ką turi omeny. Bet ar nemanai, kad mylintysis gali atrodyti nepakankamai patrauklus, kad jo jausmai glostytų savimeilę? Iš čia ir meilė be atsako.

 7.   sapiose rašo:

  Būtų visai logiška, tačiau tai nepaaiškina atvejų, kai įsimylime asmenis, kurie kartais net labai nutolę nuo mūsų standartų ar idealų.

 8.   medziotojas rašo:

  Tai kas parasyta straipsnyje - apie jausma, kuris skatina zmones susilaukti palikuoniu. Bent jau anksciau, kol nebuvo kontraceptiku, taip budavo. Sis jausmu derinys dar nera meile, taciau jis gali buti meiles pradzia. Pati meile mazdaug ir prasideda po 3 metu, kartais anksciau, kartais truputi veliau. Ir ji ne jausmas, o meile. Ji yra ne kuniskame, o dvasiniame lygmenyje. Zmones pragyvena po 40 metu ir myli vienas kita. Reikia tureti daug gyvenimo patirties, kad suprasti tokius dalykus. Tie zmones, kurie daznai isimyli ir daznai seksualiai suartejai su ivairiais partneriais - itin sparciai mazina savo sansus susirasti meile. Nes meile yra dvasiniame lygmenyje, o ten savi istatymai, vienas is kuriu - nepaleistuvauk. Nekeista kodel siais laikais tiek daug nelaimingu zmoniu, tikrai nekeista…

 9.   sapiose rašo:

  Viskas, ką išvardinai, yra nuomonė. Kas yra meilė? Požiūris. Tavasis toks. Nesutikti negalima, nes nėra vienos tiesos.

 10.   Ele Phante rašo:

  Tiesa sakant, man toks požiūris atrodytų gana siauras. Tai lyg kalbėti apie žmogų kaip apie kaulų mėsos ir kitos ląstelienos kratinį. Kad ir kokiais cinikais save laikytume, negalime nepripažinti kad yra kažkas daugiau. Gal. ;)

Rašyk komentarą